17 Mayıs 2010 Pazartesi

ÇEDENE KAHVESİ


Kahveyi severim ama Türk Kahvesini pek sevemiyorum. içtikçe ağzıma gelen telveler hoşuma gitmiyor.
Malum kolay yapılan sıcak suyun içine atıp hemen eriyen 3'ü bir aradalar daha çok tercihim.Kahve kokusuna da oldum olası bayıldığımı Amerikaya gittiğim de daha çok anladım. Her markette ayrı bir kahve standı her köşe başında kahve satan shoplar. kokular ise bir harika.
Bugün içtiğim yani şu üstte görmüş olduğunuz kahve de Elazığ'dan geldi. Fatih Abimler geldiklerinde değişik deneyin bakalım hoşunuza gidecekmi deyip almış sağolsun.
Çedene Kahvesi Tadı güzel kokusu tıpkı haşhaş ezmesine benziyor görüntü itibariyle de haşhaş ezmesini andırıyor. Ben de nete girip güzel arkadaşlarımın bana göndermiş oldukları yorumları okurken keyifle içiyorum. Sizinle de paylaşmak istedim.
Bu kahvenin bir çok da faydası varmış işte onlar:
Çedene Kahvesinin Faydaları

Şifâ kaynağı lezzetli bir kahve olan çedenenin, Nefes darlığı, mide ve akciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği tesbit edilmiştir.

• Mide ülserine şifa verir. Midedeki müzmin ağrıları giderir.
• Kabızlığı önler, bağırsakları çalıştırır, dalak için çok yararlıdır.
• Öksürüğü keser, soğuk algınlığına iyi gelir, göğsü açar, bademciğe faydalıdır.
• Ağız kokusunu önler, Nefesin güzel kokmasını sağlar.
• Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
• Vücudu kuvvetlendirir, dinçleştirir, güç ve enerji verir.
Sizde alıp içerseniz afiyet olsun..

Yapılışı:
1 Fincan kahve yapmak için Cezveye; 1 Fincan su veya süt (ben sütü sevdiğim için sütlü yapıyorum.), 1 Çay kaşığı Çedene kahvesi, Arzu edildiği kadar şeker, eklenerek; orta ateşte kaynamaya başladıktan sonra birkaç kez karıştırılıp 6–7 dakika daha kaynatılır, sıcak olarak içilir.