9 Eylül 2013 Pazartesi

GEZ DÜNYAYI GÖR KONYAYI :))

kolaj9

Nevşehir'e termal kaplıcalar için çıktığımız yolculukta yolumuz Avanos , Kapadokya ve Konya'ya da düştü. Gezimiz çok güzel geçti ilk defa gördüğüm yerlerde bol bol fotoğraf çektim.


Kapadokya, Avanos ve Göreme gidilip görülesi yerler. Rüzgar çok sert esiyor. Bu yörede zaten o nedenle de peri bacaları oluşmuş ya. Kum incecik olduğu için orada yaşayanlara Allah kolaylık versin. Her daim toz.

kolaj4

Özellikle çömlek yapımı fazla gelişmiş bu yörelerde. Çok güzel hediyelik eşyalar var.Ben de kendime Yumurta sahanı ve yoğurt için çömlek aldım :)

kolaj 1

Eski yerleşim yerlerini çömlek atölyesi haline getirmişler.İçeri girdiğiniz de sizleri güler yüzle karşılayıp çömlek bardalarda organik elma çayı ikram ediyorlar.(oğluşum çok beğendi iki bardak içti) İsteyenlere de çömlek yapma imkanı sunuyorlar.
Oldukça zevkli bir uğraş. Tabi ben de denedim. Yaptığımız çömlekleri de alabiliyormuşuz.Hatıra olması için ben de aldım çömleğimi.


Güzel Kapadokya ve Avanos gezisinden sonra yolumuz Konya'ya düştü.

Konya denilince ilk akla Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri geliyor. Bir kaç yerde restorasyon çalışması yapıyorlardı daha önce gittiğimde görmüş olduğum Kur'an-ı Kerimler ve bir çok el yazması eseri göremedik.Ama bundan sonra sık gideceğimiz için inşallah bir daha ki sefere görme imkanı buluruz.


kolaj6

Konya'nın 8 km kuzey batısında bulunan Sille antik kenti de gidilip görülmeye değer bir yer. Ortodoks Türklerin de mubadele öncesi burada yaşadığı belirtiliyor. Şuan için çok büyük bir çalışma var Sille Köyünde Sille Ev atölyeleri yapılıyor.Köyün ortasından büyükçe bir ırmak geçiyor.

Halen arkeolojik kazılar yapılmaya devam ediyor.Rumlara ait bir kilise var. Orada da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Özellikle gezi için yurt dışından ve yurt içinden gelen çok sayıda turist var. Hatta bir çok gelin damat resim çektirmek buraya geliyorlar.

Tabi bu kadar gezme olur da yemeden olur mu? :) Özellikle Konya'nın incecik etli ekmeği tadı hala damağımız da. Bıçak arası ,Mevlana pidesi ve Asırlık Fırın kebabı ustası Hacı Şükrü de fırın kebabı yenilir.

Benden size tavsiye etli ekmek, bıçak arası ve mevlana pideyi Cemo restoran da yemeniz.Bahçesi beyaz pamuk tavşanları çok güzel ve nezih bir ortam.


Gelelim Meşhur Hacı Şükrü'ye burada fırın kebabı elle yeniyor. Pidenin üzerin de gramla gelen fırın kebabına kuru soğan,ayran ve acı biber turşusu eşlik ediyor.Yumuşacık pide ve lif lif ayrılan etin tadı nefis. Burada mesai saat akşam 4'te bitiyor. Yani bu saatte giderseniz Fırın kebabı bulamassınız ona göre :)

Bir de Paşam Dondurma'da yediğimiz birbirinden lezzetli dondurmalara da değinmeden geçemeyeceğim.Mango, kavun ,karadut ve daha bir sürü meyve dondurmaları. Sunumlarda oldukça şık külah kaselerde. Özellikle ilginizi çekecek olan İtalyan Karameli dondurmasını denemelisiniz.benim İtalyan Karameli ve Hindistan cevizli dondurma favorim oldu.Üretimleri kendileri yapıyor ve sütleri kendi çiftliklerinde üretiliyormuş. Konya'ya giderseniz mutlaka deneyin derim. Pişman olmayacaksınız.

Son olarak da sevgili elticiğime de salatalık turşusu, domates sos ve karışık domates turşusu yaptık. Afiyetle yesinler.Gezimizin sonuna geldik.